W dniach 18-24 listopada 2019 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbyła się kolejna edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Mogliśmy uczestniczyć w spotkaniach, warsztatach, wykładach, seminariach i szkoleniach.

Zorganizowaliśmy 6 wydarzeń, w których wzięło udział prawie 100 uczestników. Ci, którzy zastanawiali się nad założeniem własnej działalności gospodarczej mogli wysłuchać wykładu prowadzonego przez doświadczonego przedsiębiorcę. Przedsiębiorcze mamy wzięły udział w warsztatach poświęconych tworzeniu biznesplanu. Osoby startujące na rynku pracy mogły dowiedzieć się, w jaki sposób planować swoją karierę zawodową. Nie zapomnieliśmy także o tym, że najlepszą metodą uczenia się jest zabawa, zorganizowaliśmy więc konferencję na temat wykorzystania gier planszowych w nauczaniu, a także przeprowadziliśmy rozgrywki ekonomicznych gier planszowych dla młodzieży szkolnej.

Realizacja szkoleń w WBP w Krakowie odbyła się we współpracy z: firmą Habitat, Fundacją Mamo Pracuj, Fundacją ZWHP „Szare Polówki” oraz Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Serdecznie dziękujemy!


ŚTP 2019

PROGRAM WYDARZEŃ:

18 LISTOPADA

Przedsiębiorczość – jak zacząć? / wykład

Przedsiębiorczość to z jednej strony cecha, z drugiej postawa, a z trzeciej zespół kompetencji. Na naszym wykładzie zaprezentujemy autorski model holistyczny, który nazywamy „Alchemia Biznesu”. Model ów pozwala zrozumieć wzajemne relacje pomiędzy twardymi i miękkimi elementami każdego biznesu, bez względu na branżę. Dla początkujących przedsiębiorców jest to okazja do zobaczenia „na jednym” obrazku tego, na co się piszą. Z kolei dla tych doświadczonych będzie to okazja do skupienia się na tym co ważne.

19 LISTOPADA

Zagraj w biznes! / rozgrywka symulacyjnej gry ekonomicznej

Zapraszamy grupy szkolne do zagrania w gry wydane przez Małopolski Instytut Kultury.
„Oil City. Galicyjska Gorączka Czarnego Złota” to gra o początkach przemysłu naftowego. Uczestnicy wcielą się w najpotężniejszych inwestorów epoki i spróbują swoich sił w wyścigu o miano najbogatszego Nafciarza Galicji.
Podczas gry w „Chłopską Szkołę Biznesu” uczniowie staną się średniowiecznymi kupcami, którzy będą produkować i sprzedawać towary na rynku, negocjować i wyruszać na wyprawy handlowe.

20 LISTOPADA

Jak stworzyć najlepszy biznesplan? – warsztaty dla przedsiębiorczych mam / warsztat

Spotkanie jest podzielone na część warsztatową oraz przestrzeń na konsultacje. Jest ono dla Ciebie, jeśli:

  • myślisz o założeniu własnej działalności,
  • zastanawiasz się, od czego zacząć planowanie biznesu,
  • chcesz ubiegać się o zewnętrzne środki na założenie działalności,
  • chcesz jak najlepiej przygotować się do założenia i prowadzenia własnej działalności!

Agenda:

1. Przykazania biznesu – drogowskazy na drodze planowania własnego biznesu Cel: wskazanie i dyskusja o 5 głównych przykazaniach biznesowych, których znajomość i przestrzeganie są niezbędne w planowaniu biznesu i jego rozwoju

2. Biznesplan – po co? Dlaczego? Sens, istota, znaczenie w prowadzeniu biznesu Cel: pokazanie znaczenia biznesplanu dla tworzenia i rozwoju biznesu. Biznesplan jest istotnym źródłem informacji dla rzeczywistych i potencjalnych interesariuszy firmy. Komunikuje on działania, które firma zamierza podjąć i wdrożyć, aby zwiększać swą wartość.

3. Najważniejsze elementy biznesu ujęte w biznesplanie – które to? Jak je pokazać? Cel: wskazanie najważniejszych obszarów biznesplanu i elementów, które przesądzają o powodzeniu biznesu. Jak je przygotować? Jak je pokazać? Na co zwrócić uwagę?

Damy Ci przestrzeń na zadawanie pytań. Podzielimy się z Tobą swoimi doświadczeniami.

21 LISTOPADA

Planowanie kariery zawodowej / warsztaty

Celem spotkania jest wyzwolenie kreatywności oraz nowego sposobu myślenia o karierze zawodowej. Uczestnicy poznają koncepcję rozwoju zawodowego, modele kariery oraz etapy planowania drogi zawodowej. W trakcie zajęć uczestnicy będą mogli dodatkowo wypełnić kwestionariusz Scheina w celu określenia rodzaju kariery zawodowej bądź potwierdzenia dokonanych wyborów.

Gry Planszowe w szkoleniach i nauczaniu / konferencja

Uczestnicy spotkania poznają korzyści płynące z zastosowania gier planszowych w szkoleniach i nauczaniu na przykładzie gier wykorzystywanych w biznesie: Go Fast, Go Work, Happy Worker i MikaGames. Dowiedzą się, jak pracuje umysł gracza i o ile szybciej przyswaja informacje, które może wykorzystać w praktyce w realnych sytuacjach biznesowych i życiowych. Będzie też możliwość obejrzenia gier edukacyjnych i wykonania kilku pokazowych ruchów, aby praktycznie zademonstrować mechanizm działania wybranych gier.

22 LISTOPADA

Zagraj w biznes! / rozgrywki ekonomicznych gier planszowych

Zapraszamy grupy szkolne do zagrania w gry wydane przez Małopolski Instytut Kultury.
„Oil City. Galicyjska Gorączka Czarnego Złota” to gra o początkach przemysłu naftowego. Uczestnicy wcielą się w najpotężniejszych inwestorów epoki i spróbują swoich sił w wyścigu o miano najbogatszego Nafciarza Galicji.
Podczas gry w „Chłopską Szkołę Biznesu” uczniowie staną się średniowiecznymi kupcami, którzy będą produkować i sprzedawać towary na rynku, negocjować i wyruszać na wyprawy handlowe.

ŚTP 2019

ŚTP 2019
W organizacji oraz jako prowadzący w 2019 r. wspierali nas:

Habitat sp. z o.o.
Wierzymy, że tylko zdrowy organizm jest w pełni efektywny. Ta zasada sprawdza się też w biznesie, dlatego diagnozujemy i wzmacniamy kondycję Twojej Firmy! Upewnij się, że wewnętrzny HABITAT Twojego biznesu jest zdrowy i gotowy na to, by się w pełni rozwinąć. Zapewniamy holistyczną analizę biznesową oraz doradztwo wdrożeniowe, inwestycyjne i negocjacyjne. Jesteśmy grupą specjalistów, mentorów i coachów, którzy poprowadzą Twój biznes w kierunku pełnego wymiaru jego własnych możliwości.


Fundacja Mamo Pracuj
To jedyne miejsce w sieci w 100% dedykowane kobietom, które chcą łączyć życie rodzinne i zawodowe. Przez lata wokół portalu powstała społeczność kobiet, które korzystają z pomocy portalu w nalezieniu pracy, godzeniu pracy i macierzyństwa, ale także osób, które wspierają Fundację pomagając kobietom odnaleźć się na rynku pracy poprzez swoją obecność w sieci i social mediach. Fundacja dociera bezpośrednio do kobiet. Jest obecna tam, gdzie kobiety szukają informacji, gdzie spędzają najwięcej czasu, bez względu na lokalizację.


Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie
Instytucja świadcząca bezpłatne usługi poradnictwa zawodowego, w tym informacji o rynku pracy. Oferuje wsparcie w zakresie: planowania kariery zawodowej, pomocy w umiejętnym poszukiwaniu zatrudnienia, adaptacji zawodowej oraz dostosowywania się do zmian zachodzących na rynku pracy, a także kształtowania nowego podejścia do planowania rozwoju zawodowego na różnych etapach życia.


Fundacja ZWHP „Szare Polówki”
Zajmuje się historią harcerstwa ostatniej dekady komunizmu w Polsce oraz udziałem harcerstwa w dziele odzyskania niepodległości. Gry planszowe i szkolenia z udziałem gier są jedną z metod pozyskiwania funduszy na działalność statutową fundacji, między innymi tworzenie nowych środowisk harcerskich.